12 Ocak 2016 Salı

Cavani Neden Mutsuz?

  

Fransa liginde severek izlediğim tek takım Paris Saint-Germain. Nedeni de tamamen kadrosundan dolayı. Genel olarak en sevdiğim top 5 futbolcunun içine kesinlikle koyacağım Uruguaylı forvet Edinson "El Matador" Cavani takımı takip etmeme sebep olan şeydi. Zlatan'ı zaten severek izlemeyen yoktur herhalde, kendisinden nefret etseniz bile oyun zekasından ve stilinden haz etmemek imkansız gibi bir şey. Bu iki isim dışında da maçları izledikçe kanımın ısındığı isimler Brezilyalı defans oyuncusu David Luiz, yine defans deyince hemen en iyiler arasında akla gelen Thiago Silva, Veratti, Di Maria, takıma daha geçtiğimiz sene katılan ama geldiği gibi rüzgarlar estiren Alman kaleci Kevin Trapp. Takımı her izlediğim maçla daha da sevdim ve artık bütün PSG maçlarını kaçırmadan takip ediyorum.

Takımla ilgili izleyici olarak özellikle bu sene yani 2015/2016 sezonunda canımı sıkan unsur teknik direktör Laurent Blanc'ın Cavani'ye kafayı takmış olması.
Lisede olurdu ya "hoca bana taktı" derdik. Bazen yaramaz olduğumuz için bazen de fazla zeki olduğumuz için bizimle uğraşan hocalar hepimizin başından gelmiş geçmiştir malesef. Cavani ve Blanc'ın arasında zaten Cavani takıma katıldığından beri sıkıntı yaşanıyor. Napoli'den PSG'ye 2013'te 64 milyon euro'ya geldiğinden beri bir türlü istediği pozisyonda; yani ana forveti oynayamayan ve Zlatan'ın tabir-i caizse yancısı durumunda takılı kalan Uruguaylı bu durumdan devamlı rahatsız, hatta geldiği ilk zamanlarda Blanc'a "Bu şekilde devam ederse takımdan giderim" dediği haberi de yansımıştı medyaya. Bu sorun hala devam ediyor. Ama Matador artık oynayamadığı pozisyondan ziyade performansı doruk noktada olmasına rağmen 90 dakika benchte oturtulmaktan veya performansı maçta "iyi"den "ortalama"ya düştüğü anda Blanc tarafından benche alınmaktan şikayetçi. Benim gibi her maçı saniye kaçırmadan izleyen birisi Edi'nin yüzünden zaten var olan sıkıntıyı hemen farkedebilir. Hatta bu gol atamadığı için 70.-80. dakikalar arasında maçtan alınma mevzusuna o kadar sinirleniyor ki geçtiğimiz aylarda benche giderken hem Blanc'a doğru eğilip memnuniyetsizliğni dile getiren cümleler sarfetti hem de kameralara Blanc'a küfür ederken yakalandı. Basın toplantısında Blanc'a "Cavani'nin oyundan aldığınız için mutsuz olduğunun farkında mısınız?" sorusuna "Evet farkındayım her oyuncu mutsuz olur bu durumdan" tarzı pişkin cevaplar vermesi Edi'den çok beni bile sinirlendirdi açıkçası. Matador'a olan özel ilgim şöyle dursun, objektif olarak iyiyse iyi derim, kötüyse kötü. Kötü oynadığı maçlar yok mu? Tabii ki var. Ama ligde Zlatan'dan sonra en skorer isim şuan sıralamada. Maç zekasını veya tekniğini tartışmayacağım o işin profesyonellerine kalsın ama izlediğimi, gördüğümü, tarafsız olarak söylerim. Çocuk oynuyor be kardeşim. Gol atamadığı zaman sinirleniyor haliyle, tam tekrar denemeye kalkacak o da ne? Oyundan alınıyor. 


Genelde böyle durumlarda izleyici/taraftar der ki "ya o kadar para alıyor işini iyi yapsın", "ya üzülmüyodur o aldığı paraya bakar"; ama hiçbir işte o öyle değildir. Müzikte de sporda da, her dalda. Yapmak istediğini yapma fırsatı bulamamak, istediğin pozisyonda ısrarla oynatılmamak; bunlar sporcu için her zaman yetenek körelten ve can sıkan, bir dahaki maçta oynama azmini kıran, takım ruhundan kendini soyutlatan unsurlardır. Ben de sevdiğim bir oyuncuyu maç esnasında üzgün görünce üzülmüyor değilim. Objektif bakılması gerektiğinin bilincinde olarak baktığımda Blanc bu şekilde devam edecekse Edi'nin bir an önce kendine yeni bir yuva aramasının hem yeteneği, hem performansı, hem de ruh sağlığı için daha iyi olacağını düşünüyorum.

"Evet, Cavani takım sisteminden rahatsız"

Medyaya taze taze düşen haberlere göre Laurent Blanc basın açıklamasında Uruguaylı'nın takımda kurulu olan oynama sisteminden rahatsız olduğunun farkında olduğunu söyledi. Buna rağmen takımın geri kalanının bu durumdan rahatsızlık duymadığını da belirten Blanc "Edi'nin rahatsız olduğu doğru ve ona güveniyorum, yeteneklerinin de farkındayım ama bir kişi için bütün takımın sevdiği bir sistemi değiştiremem." açıklamasını da ekledi.

E bu durumda Matador'ın yaza doğru başka takıma transfer olmak istemesi gayet olası gözüküyor. Her ne miktarda para alırsa alsın hiçbir futbolcu 90 dakika yerinde oturmak veya rahatsız olduğu bir pozisyonda oynamak istemez.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder