26 Ocak 2016 Salı

Cavani Cephesinde Son Durumlar


Yaklaşık son 1 aydır Paris Saint-Germain'de Uruguaylı golcü Edinson Cavani ve teknik direktör Laurent Blanc arasındaki anlaşmazlık ve Cavani'nin takımdaki sistemden ötürü duyduğu rahatsızlık manşetlerde. Hatta konuyla ilgili yazı hazırlamıştım, ilerleyen günlerde neler olacak göreceğiz demiştim. Hem olayla ilgili son çıkan haberleri aktarayım sizlere hem de şahsi fikirlerimi paylaşayım istedim.

Fransız ve Avrupa basınındaki haberlere göre Uruguaylı durumundan hala rahatsız. Takımın Katar turuna gittiği günden bu yana da kendini takımdan iyice soyutladığı söyleniyor. Her maçı kaçırmadan izliyorum lig başladığından beri. Başlarda zaten Edinson'ın herhangi bir rahatsızlığı yoktu ancak son 1 aydır teknik direktör Blanc tarafından performans düşüklüğü gerekçesiyle tam gaza gelmiş gol için ter dökerken 60-70. dakikalar arası oyundan alınması, bir başka maçta ilk 11'de olmaması veya bizlere yansıtıldığı kadarıyla "dinlendirildiği" gerekçesiyle maç kadrosuna tamamen alınmaması gibi durumlar oluştu. Edinson'ın zaten ana forvet olamaması ve Zlatan'ın yancısı pozisyonunda oynaması takıma geldiğinden beri rahatsız olduğu bir durum ama çok da kafaya takmadan yoluna devam ediyordu geçtiğimiz sezonda da görüldüğü üzere. Rotasyonlarla Blanc da bazen dengeyi sağlıyordu ne yalan söyleyeyim. Ama son 1 aydır gerçekten ben bile izlerken, Edinson'ı özellikle seven birisi olarak Uruguaylının takım içinde soyutlandığı ve rahatsızlık duyduğunu açık bir şekilde görebiliyorum. Kameralardan saklamıyor zaten.


Şimdi işin teknik futbol kısmından biraz uzaklaşıp tamamen şahsi fikirlerime yöneleceğim o yüzden yargılama yok, fakat Edinson'da bazen kendimi görüyorum. Napoli dönemlerinde çok takip ettiğimi söyleyemeceğim ama 2013 senesinde PSG'ye gelmesi zaten şuan bu takımı bu kadar yakından takip etme nedenimdir kesinlikle. Tabii ki ben ancak ekrandan gördüğüm kadarıyla bir kanıya vararak konuşuyorum ama dediğim gibi yaptığım analizler sonucu Edi'nin bazı hareketlerini, mimiklerini bile kendime kişilik olarak çok yakın buldum en başından beri. Hepimizin başına gelebilen birşey bu herhalde, bir insanı tanımadan da tanıyabiliyoruz bazen aslında. Mesafelerin veya realitede oturup konuşmanın pek de önemi kalmıyor enerji denen olayı bir kez aldığınız zaman. 

Edi'nin takımda kurduğu arkadaşlıklara kadar yakından takip ettim hep, başlarda David Luiz'le düşman çatlatan bir bromance yaşıyorlardı, gol sonrası sevinmeler, saha dışında günlük hayatlarında anneleriyle bir araya gelip vakit geçirmeler..hatta ne yalan söyleyeyim adları bile çıkmış durumdaydı sosyal medyada. Son zamanlarda gol sonrası birbirlerinin yüzüne bile bakmıyorlar. Bu bile aslında Edi'nin takım içindeki durumunu az çok belli ediyor. Yani kimsenin özel hayatı kimseyi tabii ki ilgilendirmez burada işin magazinsel boyutunu oturup tartışmayacağım, hiç hoşlandığım bir şey değildir magazinsel yaklaşım lakin lafı toparlamam gerekirse demek istediğim şudur ki takım içerisindeki hareketlerinden an ve an haberdar olduğum için belki de tanıdığımı düşünerek kendisine bir yakınlık hissetmiş olabilirim.

Son çıkan haberler Blanc'ın, Edi'nin duyduğu rahatsızlıktan haberdar olduğu fakat "1 kişi yüzünden tüm takımın memnun olduğu bu sistemi değiştiremem" tarzı yaptığı açıklamalar yönünde. Ayrıca "Edi çok cömert birisi, kendisiyle bir problemim yok, takımdaki herkes gibi onu da seviyorum ama  futbol bireysel değildir bir takım işidir ve Edi son zamanlarda takıma uygun davranmıyor." diye de eklemiş Fransız teknik direktör. Edinson başlarda Blanc tarafından oyundan alındığında birkaç kez kameraya küfür ederken yakalandı ve rahatsız olduğu suratından okunuyordu, hislerini açık ve net belli ediyordu.                            

Son günlerde ise takım arkadaşlarıyla arasında bir duvar ördüğü söyleniyor. Blanc'la da herhangi bir şekilde rahatsızlığıyla ilgili iyi veya kötü konuşmamış ve bu durumun hem takım arkadaşlarını hem de Blanc'ı şaşırttığı söyleniyor. Kendime benzetiyorum dememin nedeni tam da bu yüzdendi. Ben de her hissimi, duygumu, rahatsızlığımı veya sevincimi hemen gerek yüzüm ve mimiklerimle gerek de sözlerimle belli eden, asla içimde tutmayan biriyimdir ama son zamanlarda doğrucu davut olmanın ve açık konuşmanın pek de bir faydası olmadığını farkederekten insanlarla iyi ya da kötü iletişimimi ince bir duvar koyarak sınırladım. Edi'nin de bunu yaptığını görünce geldi aklıma; sanırım hem kendimiz, hem çevremizdeki insanlar gün geçtikçe daha sabırsız, anlayışsız oluyoruz artık. Yorulmuşuzdur belki ne diyeyim..

Edinson Cavani'ye dönmek gerekirse durumu şuan tamamen muallakta takımda. Bu kendini takımdan soyutlama olayından sonra manşetlere hemen yine "Cavani başka takıma mı gidiyor?" başlıkları düşmüş durumda. Tekrardan şahsi fikrimi söyleyecek olursam kendisi yüzünden PSG takımına bir bütün, bir takım olarak da ilgi duyuyorum ve oyuncularını büyük zevkle izliyorum. Edinson'ın eski takım arkadaşları Lavezzi ve Pastore de takımda, o yüzden her ne kadar şu sıralar kendini soyutlasa da işleri düzeltseler de kalsa diyor bir yanım. Ama bu işler ısmarlamayla olmuyor tabii ki. Sporcu her zaman kendini en rahat hissedeceği, en ait olabileceği yerde olmalı, oynamalı. Sadece sporda da değil hayatın hiçbir alanında hiçbir meslek sahibi insan zorla, zoraki iş yapamaz, yapmamalı. Sevmediğimiz, rahat olmadığımız yerde, anlaşamadığımız insanlarla aynı ortamda bulunmak zorunda kalmak dünyanın en kötü şeyi olsa gerek. Kimsenin kendini kötü hissetmesini istemem, istemeyiz hepimiz adına konuşmam gerekirse. Edinson Cavani de izlemekten en zevk aldığım futbolcu olduğu ve insani yönüyle de kendime yakın hissettiğim, sevdiğim bir insan olduğu için Paris'te kalsa da, dünyanın öbür ucundaki bir takıma gitse mutlu olsun isterim. Sevdiğimiz insanları mutlu görmek bizi kendi mutluluğumuzdan daha mutlu kılabiliyor bazen sanırım. Kaderci kısmetçi bir insan değilimdir ama hakkında hayırlısı olsun demekten başka birşey gelmiyor elimden. Umarım kariyeri adına güzel günler bekliyordur onu.

PSG ve Cavani cephesinde olaylar şimdilik böyle sevgili okurlar. İlerleyen günlerde olası bir transfer durumunda zaten yeni yazılarımla sizlerle olacağım.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder